نگاهی با عینک اقتصاد مقاومتی به شراکتهای فرنگی کیف لپ تاپسازان

سال کیف لپ تاپ ارزان در حالی از سوی رده معظم رهبری سال «اقتصاد مقاومتی , ساخت و اشتغال» نام گذاری شد که کیف لپ تاپسازی مرزوبوم به‌عنوان دو‌مین صنعت وسیع و پیشرو داخلی می‌تواند یک کدام از ‌سازمان‌های دارای اهمیت در به وقوع پیوستن شعار سال جاری باشد .
به گزارش کار پرس , در برنامه اعلام شده از طرف وزارت صنعت , معدن و تجارت برای این سال نیز به‌این قضیه اشاره شده که کیف لپ تاپسازی می‌تواند نقش مهمی در تحقق شعار اقتصاد مقاومتی , ساخت و اشتغال داشته باشد ; چون این صنعت توانسته تیراژ مناسبی را طی سال گذشته از خود به جا بگذارد .

با توجه به برنامه رو به بالا ایجاد کیف لپ تاپ طی سال ۹۶ , به‌نظر میرسد می‌توان به بهبود احوال «تولید و اشتغال» در این صنعت یا حداقل حفظ وضع و اوضاع جانور ( به‌خصوص در حوزه اشتغال ) امیدوار بود , با این حال , اینکه اقتصاد مقاومتی در کیف لپ تاپسازی میهن جا افتاده یا نه , محل مشاجره است . به‌عبارت بهتر , اگر چه کیف لپ تاپسازی توانسته در این سالیان خود را کماکان به‌عنوان یک صنعت اشتغال‌زا و موثر در بهبود ساخت ناخالص داخلی و رشد اقتصادی مطرح کند , با این وجود به‌نظر می‌رسد «اقتصاد مقاومتی» به معنای حقیقی کلمه و واژه در این صنعت ظهور و پیدایش نکرده است .
این در شرایطی است که اقتصاد مقاومتی مدت‌هاست از سمت مسوولان نظام به‌عنوان یک ضرورت و اصل حیاتی مطرح میگردد و با توجه به نام‌گذاری سال نو به‌عنوان «اقتصاد مقاومتی , تولید و اشتغال» , انتظار می رود بیش از پیش شاهد اجرای آن در بخش صنعت و به‌طور ویژه در حوزه کیف لپ تاپسازی باشیم . آن‌طور که کارشناسان میگویند , معنای معمولی اقتصاد مقاومتی , تکیه بر توان داخلی به‌منظور داشتن اقتصادی پایدار با دستکم ضربه‌پذیری است . به‌عبارت خوبتر , اقتصاد مقاومتی , اقتصادی است که کمترین جراحت ممکن را از بحران‌ها و محدودیت‌های داخلی و خارجی تجربه کرده تا بتواند در روزهای سخت هم مرز و بوم را روی پای خویش نگه دارااست . اتفاقا صنعت کیف لپ تاپ از آنجا که طی سال‌های اخیر به شدت از بحران‌ها و محدودیت‌های داخلی و فرنگی ضربه خورده , مثال مناسبی برای نهادینه نشدن اقتصاد مقاومتی به حساب می آید , چه آنکه نقطه‌ضعف حیاتی این صنعت در دوران تحریم , ضعف در استفاده از توان داخلی و وابستگی شدید به خارجی‌ها بود .


اگر مورخ رخدادهای کیف لپ تاپسازی سرزمین را طی تعدادی سال پیشین قضیه بررسی در اختیار بگذاریم , متوجه می‌شویم ضعف این صنعت , تعلق به برندها و قطعات فرنگی بود , چه آنکه اگر کیف لپ تاپسازان میهن توانسته بودند عمق ساخت درون را به حداکثر و تعلق فرنگی را به دست‌کم برسانند , آن بلاها بر رمز دومین صنعت گران قدر داخلی نازل نمی شد . به این ترتیب به‌نظر میرسد کیف لپ تاپسازی با وجود تاثیر مثبت در اشتغال و ایجاد ( به‌خصوص طی دولت یازدهم ) , هنوز نتوانسته پایه‌های اقتصاد مقاومتی را آن طور که می بایست , در خود نهادینه کرده و از بحران‌های بیرونی در امان بماند .

اقتصاد مقاومتی , ایجاد بی‌کیفیت وجود ندارد

البته هر چند احتمال دارد اقتصاد مقاومتی از نگاه بعضا ( حتی کیف لپ تاپسازان ) صرفا به معنای تولید درون ( تولید هر محصولی با هر کیفیتی ) باشد , با این حال اصل این عبارت بر ایجاد محصولاتی که بتوانند نیاز به واردات را کسر کرده یا این که حتی حذف نمایند , اشاره دارد . در واقع معنای اقتصاد مقاومتی ( در صنعت کیف لپ تاپ ) این وجود ندارد که کیف لپ تاپسازان هر محصولی را با هر کیفیت و قیمتی روانه بازار کرده و مشتریان هم ناچار و موظف به خرید هر آنچه ایجاد می گردد , باشند . در‌صورتی‌که معنای اقتصاد مقاومتی در کیف لپ تاپسازی را تا این حد ساده در نظر بگیریم , معنایش این است که‌این صنعت وسیع داخلی چندان نیازی به مسائلی مثل تحقیق و بسط و جذب تکنولوژی روز جهان و شرکت کردن با کیف لپ تاپسازان تعالی ندارد و قادر است با همین محصول ها فعلی ( که بعضی کهن و دارنده ایمنی پایین می‌باشند ) روزگار بگذرانند . در‌این وضعیت , دیگر نیازی به صادرات هم نبوده و می‌توان با محصول ها فعلی , صنعت کیف لپ تاپ میهن را ساماندهی کرد و از تحقق شعار اقتصاد مقاومتی در این صنعت هم کلام به دربین آورد . با این پیش فرض , شاید انتظار میرود واردات کیف لپ تاپ به میهن هم تا حد قابل توجهی محدود یا این که حتی ممنوع شود تا صرفا کیف لپ تاپسازان داخلی سوق‌دهی بازار را در اختیار داشته باشند .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *